WYDANIE lipiec-sierpień | 10 (4) 2025

ŚRODKI UNIJNE NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI DLA WYCHOWAWCY I NAUCZYCIELA – PROGRAM ERASMUS+. Prosta procedura, prosty wniosek, proste rozliczanie.
Jako pedagog – wychowawca, nauczyciel przedmiotowy – chętnie stwarzam uczniom możliwość uczenia się przez doświadczenie. Jak wiadomo – podróże kształcą, ale też kosztują, dlatego składam wnioski w programach, z których można finansować wyjazdy. Jednym z nich jest Program Erasmus+ dedykowany przede wszystkim wyjazdom za granicę. Z drugiej strony – można prowadzić również działania lokalne, które rozwijają różnorodne kompetencje młodzieży. Tu w sukurs przychodzi Europejski Korpus Solidarności.
Aleksandra Jakubczak
Komisja Europejska jako grantodawca zapewne kojarzy się nam przede wszystkim z projektami prowadzonymi przez duże instytucje bądź organizacje – urzędy gminy/miast, urzędy wojewódzkie/marszałkowskie, uczelnie, szpitale, PKP itd. Okazuje się jednak, że KE utworzyła programy, z których mogą korzystać również „mali” beneficjenci, jak szkoły, fundacje itp. Jako pracownik szkoły i edukator działający w stowarzyszeniu widzę dwa szczególnie przyjazne programy: Erasmus+ (a w nim sektor „Edukacja szkolna” i „Młodzież”) oraz Europejski Korpus Solidarności. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Ten artykuł jest dostępny dla prenumeratorów
Jeżeli masz prenumeratę
Zaloguj sięJeśli nie masz prenumeraty wybierz odpowiedni dla Ciebie wariant i zamów, aby mieć dostęp do artykułów i strefy online.
Kup prenumeratęPobierz materiały uzupełniające:


O autorze

Aleksandra Jakubczak
Nauczycielka matematyki, absolwentka psychologii pozytywnej, edukatorka pozytywnej dyscypliny, prowadząca webinary, szkolenia i warsztaty dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Pomysłodawczyni i współtwórczyni Przestrzeni Pozytywnej Edukacji, współautorka licznych materiałów edukacyjnych łączących matematykę, działanie, dobrą zabawę i psychologię pozytywną.