WYDANIE marzec-kwiecień | 8 (2) 2025

Budowanie DOBRYCH RELACJI między uczniami i nauczycielami
Każdy z nas pamięta nauczycieli, którzy nie tylko przekazywali informacje, ale też potrafili stworzyć wyjątkową atmosferę w klasie. To właśnie dzięki nim lekcje stawały się przyjemniejsze, a trudne tematy łatwiejsze do przyswojenia. Dobre relacje między uczniami a nauczycielami mają ogromne znaczenie – budują poczucie bezpieczeństwa, motywują do nauki i pomagają pokonywać codzienne szkolne wyzwania. Ale co sprawia, że takie relacje powstają? Czy chodzi o uśmiech, słowa wsparcia, a może wspólne żarty? W tym artykule postaram się pokazać, jak nauczyciele i uczniowie mogą wzajemnie na siebie wpływać, by stworzyć prawdziwie życzliwą i pełną zrozumienia więź, bo szkoła to przecież nie tylko miejsce nauki, ale też relacji – tych, które mogą zostać z nami na całe życie, a czasem nawet wpłynąć na nasze wybory zawodowe i prywatne.
Ewa Drobek
Relacje między nauczycielem a uczniami rozwijają się na gruncie codziennych działań, które wzmacniają zaufanie, wzajemny szacunek i poczucie wsparcia. Oto techniki i przykłady, które pomagają tworzyć silnie więzi:
Ten artykuł jest dostępny dla prenumeratorów
Jeżeli masz prenumeratę
Zaloguj sięJeśli nie masz prenumeraty wybierz odpowiedni dla Ciebie wariant i zamów, aby mieć dostęp do artykułów i strefy online.
Kup prenumeratęO autorze

Ewa Drobek
Nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego, prowadzi dwa autorskie projekty – „Żmichowska Śpiewa” oraz „Łazik Teatralny”. Otrzymała wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Roku 2019, znalazła się na liście 50 najbardziej zaangażowanych nauczycieli świata w globalnym konkursie Dedicated Teacher Awards 2020 – jako jedyna Polka. Otrzymała również tytuł Skutecznej Kobiety Roku 2021 w kategorii edukacja. Jest członkinią i administratorka grupy Superbelfrzy RP, Nauczycielką Roku Języka Angielskiego BAS 2018, członkinią międzynarodowej grupy nauczycieli Music Teachers for Global Peace. Współpracuje z fundacją Face to Face with the World – z pomocą której wraz z uczniami opiekuje się sierocińcem w Ugandzie. Jest nauczycielką zwolnioną z teorii, więc pomaga swoim podopiecznym angażować się w projekty społeczne w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.
Najnowszy artykuł autora:
