WYDANIE marzec-kwiecień | 8 (2) 2025

CISNĄĆ CZY NIE CISNĄĆ? O konsekwencjach presji edukacyjnej i szkolnym wypaleniu. Cz. 1
dr Marcin Szulc
Motywacja do nauki
Wielu rodziców i nauczycieli staje w końcu przed fundamentalnym pytaniem zadanym przez dziecko: Dlaczego muszę się tego uczyć? Jak dotąd nikt nie znalazł przekonującej odpowiedzi, która sprawiłaby, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, że nasza latorośl pojmie wypływającą z niej głęboką mądrość, pokiwa ze zrozumieniem głową i pokornie wróci do nauki. Naiwne wydaje się przekonanie, że można taką uniwersalnie skuteczną odpowiedź znaleźć. Rodzice najczęściej uciekają się do pragmatyki i korzyści płynących z edukacji: Bo ci się kiedyś przyda, żebyś wiedział, nie wyszedł na głupca, miał szerokie horyzonty, rozumiał świat, lepiej zarabiał itd. Odpowiedzi te odnoszą różny skutek, bo też nie do końca od nich zależy rozbudzenie w dziecku poczucia sensu swojej pracy. Dzieci cechują się różnym stopniem ciekawości i rozwoju intelektualnego.
Ten artykuł jest dostępny dla prenumeratorów
Jeżeli masz prenumeratę
Zaloguj sięJeśli nie masz prenumeraty wybierz odpowiedni dla Ciebie wariant i zamów, aby mieć dostęp do artykułów i strefy online.
Kup prenumeratęO autorze

dr Marcin Szulc
Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciel akademicki i psycholog. Pracuje w Zakładzie Psychologii Penitencjarnej i Resocjalizacji oraz Biurze Rzecznika Praw i Wartości Akademickich i Centrum HR Politechniki Gdańskiej. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół problematyki zagrożeń społecznych i dorastania. Prowadzi spotkania edukacyjne z zakresu zdrowia psychicznego i profilaktyki zagrożeń społecznych dla rad pedagogicznych, rodziców oraz młodzieży. Członek Gdańskiej Rady Zdrowia Publicznego i redaktor w kwartalnikach naukowych. Prywatnie ojciec nastolatków Marty i Janka, pasjonat Monty Pythona, mykologii, filmów, historii, oraz ciężkich brzmień i muzykowania w zespole metalowym.