WYDANIE marzec-kwiecień | 8 (2) 2025

Jak skutecznie angażować rodziców w życie szkoły?
Rodzice są kluczową grupą interesariuszy w każdej szkole. To rodzice decydują o wyborze szkoły przez dziecko, a współpraca szkoły z rodzicami jest niezwykle istotna w procesie edukacyjnym. Zaangażowanie opiekunów w działania szkolne nie tylko wspiera rozwój uczniów, ale również buduje silniejszą społeczność szkolną. Hasło rodzice w szkole nie powinno kojarzyć się tylko z trójkami klasowymi, zbieraniem funduszy, wywiadówkami czy „trudnymi” rozmowami. Każdy z nas pamięta sytuację, kiedy na pierwszym wrześniowym zebraniu wychowawczyni pyta, kto zgłosi się do trójki klasowej. Niezręczna cisza i wzrok schowany pod ławką lub zawsze jedna i ta sama osoba. Jak więc skutecznie zachęcać rodziców do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły?
Dorota Suchacz
Na pewno warto zacząć od otwartej i regularnej komunikacji. Aby rodzice czuli się częścią społeczności szkolnej, konieczne jest, aby byli informowani o tym, co się w szkole dzieje. Jednym z często stosowanych sposobów są newslettery wysyłane drogą mailową z wykorzystaniem dziennika elektronicznego. Mogą być przygotowywane przez szkolnego pedagoga czy psychologa i poza najważniejszymi informacjami bieżącymi, zawierać też ważne informacje z perspektywy procesu rozwoju dziecka, jak na przykład sugestie na co warto zwrócić uwagę przy spadku nastroju u ucznia, czy jak wesprzeć uczniów, którzy przygotowują się do egzaminów. Mogą też zawierać informacje na temat zdrowej diety sprzyjającej procesowi uczenia się czy informacje o miejscach, gdzie można uzyskać pomoc w razie potrzeby. Ważne, aby wiadomości były klarowne, konkretne i spersonalizowane. Rodzice naszych uczniów na pewno chętniej przeczytają krótką wiadomość, w której wyszczególnimy najważniejsze sprawy niż elaborat o teoretycznych podstawach teorii wychowania.
Ten artykuł jest dostępny dla prenumeratorów
Jeżeli masz prenumeratę
Zaloguj sięJeśli nie masz prenumeraty wybierz odpowiedni dla Ciebie wariant i zamów, aby mieć dostęp do artykułów i strefy online.
Kup prenumeratęO autorze

Dorota Suchacz
Prawnik, filolog angielski, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. dr W. Pniewskiego w Gdańsku, doradca metodyczny PCEN. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, coach i trener, członek OKDN przy MEN. Koordynator sieci dyrektorów województwa pomorskiego (ABC Młodego Dyrektora). Autorka publikacji z zakresu prawa oświatowego i innowacyjnej edukacji. Specjalizuje się w prawie oświatowym, wspomaganiu sprawnego zarządzania oświatą z zastosowaniem nowoczesnych technologii oraz zarządzaniu zmianą dla rozwoju i wzmacniania placówek edukacyjnych.