WYDANIE styczeń-luty | 7 (1) 2025
Jak wzmacniać umiejętności reagowania w wartościowy sposób na stres i dbać o samopoczucie w pracy „nauczycielx“?
Praca nauczycielx to zawód pełen wyzwań, w którym codzienne obciążenia psychiczne mogą prowadzić do wypalenia zawodowego. Wyzwania jak presja wyników osób uczących się, rosnące wymagania społeczne, emocjonalna praca z dziećmi czy młodzieżą, rosnąca liczba obowiązków administracyjnych, stawiają nauczyciela w obliczu ogromnego stresu, jednocześnie narażając na wypalenie zawodowe.
Magdalena Widłak-Langer
Wypalenie zawodowe wśród kadry nauczycielskiej stało się przedmiotem szeroko zakrojonych badań psychologicznych. To stan fizycznego, emocjonalnego i mentalnego wyczerpania, który wynika z długotrwałego stresu w pracy oraz braku satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Może objawiać się utratą motywacji, cynizmem wobec pracy, poczuciem bezradności, obniżonym poczuciem własnej skuteczności i satysfakcji, trudnościami w wykonywaniu obowiązków zawodowych, problemami z koncentracją, nawracającymi bólami głowy, problemami z trawieniem i bezsennością. W środowisku nauczycielskim wypalenie może prowadzić do obniżonej jakości nauczania, zwiększonej absencji, a nawet odejścia z zawodu.
Ten artykuł jest dostępny dla prenumeratorów
Jeżeli masz prenumeratę
Zaloguj sięJeśli nie masz prenumeraty wybierz odpowiedni dla Ciebie wariant i zamów, aby mieć dostęp do artykułów i strefy online.
O autorze
Magdalena Widłak-Langer
Psycholożka, w procesie certyfikacji na seksuolożkę kliniczną oraz ekspertkę seks coachingu, nauczycielka jogi patrząca na człowieka holistycznie. Specjalizuje się w pracy w obszarach relacji (w tym relacji ze sobą), komunikacji, seksualności (w tym edukacji seksualnej), rodzicielstwa. Autorka licznych artykułów, szkoleń, warsztatów oraz wystąpień konferencyjnych. Założycielka www.psychetee.pl. Ambasadorka Lekcji Akceptacji oraz współautorka książki „Lekcja Akceptacji. Poznaj. Zrozum. Zaakceptuj”. Prowadzi sesje online w Wirtualnym Gabinecie Psychologicznym Psyche Tee.