WYDANIE lipiec-sierpień | 4 (4) 2024
Kreatywne pisanie sposobem na uczenie się
Historie, opowiadane z ust do ust, towarzyszą nam, ludziom, od kiedy zaczęliśmy się porozumiewać werbalnie i niewerbalnie. Całe życie jest opowieścią, słyszymy je i przeżywamy na każdym kroku. Słuchamy wspomnień, zbieramy je w postaci informacji o współczesnym świecie, czytamy w książkach, czasopismach. Plotkujemy – tworząc nowe opowieści, czasami zgodne, a czasami mijające się z prawdą. Te plotki zazwyczaj najbardziej zapadają nam w pamięć – są niespodziewane, wzbudzają emocje i zaciekawienie, a jak wiemy, to dzięki emocjom i ciekawości uczymy się najlepiej i zapamiętujemy najdłużej.
Kinga Willim
Kreatywne pisanie to nic innego jak snucie opowieści, storytelling zarejestrowany na papierze i nie tylko na nim, bo opowieści można utrwalać też graficznie i głosowo. Można je porównać do Freinetowskiego swobodnego pisania, ale nie zawsze na dowolny temat. Nie sprawdzamy tu jakości tekstu pod względem gramatycznym, ortograficznym czy stylistycznym.
Ten artykuł jest dostępny dla prenumeratorów
Jeżeli masz prenumeratę
Zaloguj sięJeśli nie masz prenumeraty wybierz odpowiedni dla Ciebie wariant i zamów, aby mieć dostęp do artykułów i strefy online.
O autorze
Kinga Willim
Doświadczona mentorka w dziedzinie kreatywnego pisania, wspierająca rozwój umiejętności pisarskich u dzieci, młodzieży oraz dorosłych od ponad dekady. Współtwórczyni różnorodnych materiałów i platform edukacyjnych, otrzymała wykształcenie w dziedzinach fizyki, chemii, informatyki i matematyki. Jej pasja do edukacji prowadzi ją do promowania alternatywnych form nauki, szczególnie popularyzując edukację domową. Autorka książki Narzędziownik pisarza: Kreatywne harce słowne, a także książki dla dzieci Basia Wrzos i Żywioły: Woda. www.rozwijamysie.pl