WYDANIE maj-czerwiec | 3 (3) 2024
Sposoby na odpoczynek
Jedną z przyczyn braku umiejętności mądrego zarządzania zasobami (w tym energią) na świecie są nieadekwatne i niejasne definicje pojęć stosowanych w codziennym życiu. Odpoczynek nie jest już tylko czynnością wykonywaną w ramach zmiany aktywności na taką, która sprawia przyjemność. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy pracownik spędzający osiem godzin dziennie przed ekranem komputera wraca do domu, by pograć w ulubioną grę online. Bez wątpienia aktywność ta może być kojarzona z przyjemnością, ale nie jest to wypoczynek, jakiego potrzebuje ciało i umysł. Dlatego zachęcam cię do eksperymentu i opracowania własnej definicji odpoczynku.
Joanna Obuchowska
W poniższej tabeli znajdziesz różne przykłady form odpoczynku w ramach siedmiu grup, które są niezbędne dla naszego prawidłowego funkcjonowania (ich częstotliwość, intensywność oraz poziom zależy od każdego indywidualnie).
Ten artykuł jest dostępny dla prenumeratorów
Jeżeli masz prenumeratę
Zaloguj sięJeśli nie masz prenumeraty wybierz odpowiedni dla Ciebie wariant i zamów, aby mieć dostęp do artykułów i strefy online.
Pobierz materiały uzupełniające:
Karta pracy Książki do przeczytania
Czytaj więcej →Plakat Kalendarz z pomysłami na aktywności w czerwcu i lipcu
Czytaj więcej →O autorze
Joanna Obuchowska
Edukatorka lifelong learning, pedagożka zdolności i kreatywności, terapeutka pedagogiczna, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego. Mentorka holistycznego rozwoju i trenerka myślenia krytycznego łącząca strategie i metody, by tworzyć innowacyjne warsztaty i programy kształcenia skupione na immersji językowej, odnalezieniu i osiąganiu własnego pełnego potencjału, oraz holistycznym, zrównoważonym rozwoju. Studiowała i nauczała w Polsce, Danii, Holandii, Kolumbii, Finlandii i Indiach. Autorka ponad 30 publikacji popularnonaukowych i bloga www.educationaleden.pl