WYDANIE listopad-grudzień | 6 (6) 2024
Doradztwo zawodowe skąd mam wiedzieć, co mam robić w życiu, aby czuć satysfakcję?
Preorientacja zawodowa pojawia się już w przedszkolu. Dzieci planują, że zostaną strażakiem albo policjantem. Niektórzy mają plan zostać księżniczką czy Spidermanem. Czy zastanawialiście się kiedyś, co kieruje dzieckiem, gdy mówi, że chce być piekarzem czy kolejarzem? Najczęściej podgląda innych, fascynuje się tym, co robią. Być może podziwia swoich najbliższych lub bohaterów bajek, które lubi. Możemy wywnioskować, że wybór ulubionego zawodu odbywa się spośród tego, co jest po prostu znane i dostępne dziecku. Nie inaczej jest w późniejszym okresie życia. Przymierzamy się do nowej roli, sprawdzamy, czy nam jest w niej wygodnie.
Alicja Zielińska
Nie jest odkryciem fakt, że praca, którą lubimy, daje nam satysfakcję. Podobno, kto kocha swoją pracę nie musi pracować ani jednego dnia. Ja akurat nie zgadzam się z tym twierdzeniem. Uważam, że dotyczy to wąskiej liczby osób. Na pewno nie powinno to dotyczyć nauczycieli. Wmawianie nam, że nasza praca jest naszą pasją zwalnia niektórych z myślenia o tym, że należy nam się godne wynagrodzenie za wykonaną pracę. Powtarzamy w środowisku, że pasją nikt chleba nie posmaruje. Dlatego pracujmy z pasją, ale też i z szacunkiem do samego siebie i swoich potrzeb. Pracując z pasją, pracuje się po prostu łatwiej i przyjemniej, ale wciąż jest to praca. Nie wszystkie obowiązki w pracy będziemy darzyli taką samą sympatią. Zawsze są pewne elementy, które robimy, bo musimy. Dobrze, jeśli jest ich mało, ale bardzo ważnym elementem pracy jest nasza samoświadomość i samodyscyplina. I właśnie na tych dwóch aspektach chciałabym się skoncentrować w tym artykule.
Ten artykuł jest dostępny dla prenumeratorów
Jeżeli masz prenumeratę
Zaloguj sięJeśli nie masz prenumeraty wybierz odpowiedni dla Ciebie wariant i zamów, aby mieć dostęp do artykułów i strefy online.
Pobierz materiały uzupełniające:
O autorze
Alicja Zielińska
Facylitator z korczakowskim sercem. Prezes Fundacji działającej przy Uczelni Korczaka. Wykładowca Uczelni Korczaka. Wieloletnia nauczycielka biologii, chemii, przyrody, wychowania do życia w rodzinie, przedsiębiorczości. Była dyrektor korczakowskiej szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi. Doradca zawodowy. Trener Umiejętności Społecznych oraz kontrolowania złości agresji i emocji trudnych. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Społeczna kurator sądowa.