WYDANIE marzec-kwiecień | 8 (2) 2025
Przed Wami nowy numer czasopisma „Kreatywny Wychowawca”!
Zbliżająca się wiosna to nie tylko czas odnowy i rozkwitu natury, ale także okres, w którym szkoły organizują wycieczki i wyjazdy edukacyjne. Lubicie wspólne wyjazdy integrujące klasę?
Dzięki szkolnym wycieczkom uczennice i uczniowie mogą zobaczyć i doświadczyć rzeczy, o których wcześniej tylko czytali w podręcznikach. To czas, kiedy mogą dotknąć i rozsmakować się w historii, geografii, literaturze, sztuce czy fizyce.
Rozwijają również umiejętności społeczne, takie jak komunikacja, współpraca i rozwiązywanie problemów. Te doświadczenia pomagają budować zaufanie i poprawiają relacje między uczniami i nauczycielami. W szkolnych murach nie zawsze jest czas na wzajemne i zaangażowane bycie z sobą.
Wychowankowie mają okazję wyjść poza swoją strefę komfortu, co pomaga w budowaniu pewności siebie i samodzielności. Wycieczki mogą być pierwszym doświadczeniem życia poza domem, co jest ważne dla rozwoju osobistego. No i co najważniejsze, są źródłem trwałych wspomnień na całe życie. Inspirujące opowieści i doświadczenia na pewno na długo pozostaną w pamięci.
O czym powinni pamiętać wychowawcy, organizując wyjazd z podopiecznymi? O tym właśnie w tym wydaniu.
Chcemy też zwrócić szczególną uwagę na tematy związane ze zdrowiem psychicznym, relacjami oraz dobrostanem zarówno uczniów/uczennic, jak i nauczycielek/ nauczycieli.
Zdrowie psychiczne jest kluczowym elementem we współczesnej szkole, ponieważ wpływa bezpośrednio na dobrostan i osiągnięcia edukacyjne uczniów. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym doświadczają wielu problemów ze zdrowiem psychicznym, co może negatywnie wpłynąć na ich wyniki w nauce i relacje społeczne, dlatego tak ważne jest, aby nauczycielki i nauczyciele byli świadomi tych kwestii i umieli je rozpoznać oraz odpowiednio wspierać swoich uczniów. Nie ma wątpliwości, że szkoły priorytetowo traktujące zdrowie psychiczne, tworzą środowisko, w którym uczniowie czują się bezpiecznie. To zwiększa ich poczucie przynależności, wsparcia i motywuje do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły. Zdrowie psychiczne ma bezpośredni wpływ na zdolność uczniów do koncentracji, zapamiętywania i efektywnego uczenia się. Nauczyciele są często pierwszymi osobami, które zauważają zmiany w zachowaniu lub stanie emocjonalnym uczniów. To właśnie oni, tworząc w klasie atmosferę zaufania i bezpieczeństwa emocjonalnego, powodują, że podopieczni mogą otworzyć się na tematy związane ze zdrowiem psychicznym.
W tym numerze znajdziecie wiele inspirujących i ważnych treści na ten temat.
Zapraszamy do lektury!
Anna Konarzewska
redaktorka prowadząca

Artykuły powiązane z wydaniem:


















Materiały powiązane z wydaniem:


Prawo do wolności wypowiedzi i informacji
Czytaj więcej →

Zajęcia relaksacyjne – Scenariusz lekcji wychowawczej
Czytaj więcej →















Prawo do wolności wypowiedzi i informacji
Czytaj więcej →








